Folwark Konstancji” to opowieść o sile decyzji, podyktowanej pozytywną emocją. Grażyna Jeromin-Gałuszka, po raz kolejny zachwyciła swoją literacką twórczością. Tak ciepłe historie, przesycone ludzkimi odczuciami i opisami relacji, przechodzą do historii. Czy tak będzie również w tym przypadku?

Aura XIX wieku, siła ludzkiego dobra i skomplikowane relacje

Akcja, rozpoczyna się w roku 1815 i przesycona jest odniesieniami do kultury, tradycji oraz sposobu pojmowania świata, ówczesnych właścicieli ziemskich. Istotne są przesądy i wierzenia ludowe oraz wartości wspólnotowe. Po narodzinach bliźniaczych cieląt, dziedzic Andrzej Konarski, postępuje zgodnie z przyjętym zwyczajem – zanosi cielęta na skraj posiadanych ziem. Zdarzenie to, w połączeniu z rozrzewnieniem na widok urokliwej doliny, budzi nadzieję na lepsze dni w sercu dziedzica i staje się inspiracją do podjęcia istotnej decyzji. Z myślą o młodszej siostrze, Konstancji, Andrzej postanawia wybudować folwark w tym pięknym miejscu.

Drugą decyzją, podyktowaną myślą o poprawie losu bliźniego, było postanowienie wspomnianej Konstancji – tytułowa bohaterka, postanowiła pod swój dach przyjąć nastoletnią sierotę i umierające niemowlę. Ta dwójka, pojawiła się pod drzwiami domu Konstancji, pewnej deszczowej nocy, u progu wiosny. Oczywistym jest, jak piękny zwrot w życiu bohaterów, mogła spowodować Konstancja swoim postępowaniem.

Jednocześnie, relacje w ludzkiej wspólnocie, nie są proste, a emocje bywają zawikłane. Tak rozpoczyna się akcja powieści “Folwark Konstancji”, będącej pierwszym tomem sagi „Dwieście Wiosen”. Czy rzeczywiście akcja potoczy się na przestrzeni dwustu lat? W pierwszym tomie, zachwyca użycie ówczesnego języka oraz wykorzystanie odniesień do tradycji. Jakie ciekawostki, odkryjemy w kolejnych częściach?

Kolejne udane dzieło nagradzanej autorki. Grażyna Jeromin-Gałuszka

Grażyna Jeromin-Gałuszka to wszechstronna autorka. Jest autorką, między innymi następujących powieści:

  • “Złote nietoperze”,
  • “Oczy Marzanny M.”,
  • “Kobiety z Czerwonych Bagien”,
  • “Nie zostawiaj mnie”,
  • “Bardzo długie przebudzenie”,
  • “Legenda”,
  • “Zmowa byłych żon”,
  • “Magnolia”,
  • Folwark Konstancji”.

Autorka rozpoczynała swoją karierę od tworzenia poezji i krótkiej prozy. To także współautorka scenariusza popularnego polskiego serialu. Jako autorka tematu filmowego, została nagrodzona w ramach konkursu Agencji Scenariuszowej i tygodnika “Film”. Jako debiutującą pisarkę powieści, za “Złote nietoperze”, wyróżniono Grażynę Jeronim-Gałuszkę w konkursie „Kolory życia”.

Powieści tej autorki to wzruszające historie, o tematyce obyczajowej i społecznej, z dużą dozą fantazji i tematyki historycznej. To w dużej mierze, literatura kobieca – lecz nie tylko.